معرفی

صندوق قرض الحسنه پرستاری منشور غدیر (امام علی (ع)) با مجوز اداره ثبت شرکتها به شماره ثبت 11471 بعنوان یک موسسه خدماتی و غیرانتفاعی در سال 1378 آغاز بکار نمود. اغلب مؤسسین این صندوق از اعضاء هیئت علمی دانشکده های پرستاری می باشند . مشکلات معیشتی و اضطراری همکاران در بخش بهداشت و درمان و با نگرش ویژه به نیازهای مالی پرستاران هیئت مؤسس را بر آن داشت تا سرمایه های اندک اعضاء را در جهت ایجاد هم افزائی در حل این مشکلات بکار گیرند.
این مجموعه توانسته است در طی یک دهه تلاش خود بالغ بر یکصد هزار فقره وام به متقاضیان اعطاء نماید و غالب این تسهیلات برای رفع نیازهای ضروری و در حداقل زمان پرداخت شده است.
این موسسه بر اساس توصیه های قرآن مجید در احیای سنت قرض الحسنه بنا شده و آنچه انگیزه حرکت و تلاش می باشد، این آمیزه دینی است که نیازهای انسانها به سوی شما، از نعمت های الهی است.
بر این اساس با گسترش تقاضای افتتاح حساب و استفاده از خدمات این مجموعه تصمیم بر آن شد تا دامنه فعالیت این سازمان گسترش یافته و کلیه متقاضیان از کارکنان دولت و کارگران رسمی و قراردادی را تحت پوشش قرار دهد. پذیرش بیش از پنجاه هزار مشتری تنها با وجود یک شعبه از این موسسه و مراجعه متقاضیان از شهرهای دور و نزدیک نشانی از ارزش و جایگاه خدمات این موسسه به مشتریان خود بوده است. و نشان می دهد که توانسته است در عرصه رقابت بدون تکیه بر تبلیغات بازاریابی به اهداف خود دست یابد. با گسترش دامنه فعالیت ها این مجموعه بعنوان یک مؤسسه شناخته شده جایگاه خود را در میان مؤسسات مشابه به اثبات رساند.

مجوزهای قانونی

تاسیس، ثبت و راه اندازی صندوق قرض الحسنه پرستاری منشور غدیر با تایید «اداره مجوزهای بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» صورت گرفته و کلیه فعالیت های صندوق بطور مداوم تحت بررسی و بازرسی دوره ای کارشناسان
محترم بانک مرکزی قرار دارد.

تاریخچه قرض الحسنه در ایران و جهان

یکی از تـــوصیه های قرآن کریم برای جوامع اسلامی همکاری و تعــاون در قالب قرض الحسنه است.خداوند در قرآن سیزده مرتبه کلمه قرض را یادآوری می نماید آنچه قابل توجه است ارجحیت بیشتر اعطای قرض الحسنه در مقایسه با هبه و صدقات می باشد. در قرآن مجید در سوره های بقره (245) حدید (18 و 11 ) تغابن (17) مزمل (2) و مائده (12) قرض الحسنه تشویق و توصیه شده است.
پیامبر گرامی اسلام و امامان معصوم نیز همواره بر این سنت پسندیده سفارش نموده اند .نگرش مسلمانان در طول تاریخ به قرض الحسنه بعنوان نوعی عبادت بوده و آن را با قصد قربت انجام می دهند .آنچه حائزاهمیت است پاداش و بهره مندی حاصل از این کار خداپسندانه است. در گذشته افراد به شکل فردی و با نوعی عقد، قرض الحسنه را به افراد نیازمند پرداخت می نمودند . تا اینکه صندوقهای قرض الحسنه بشکل کاملا” استثنائی در نظام غیر بانکی در تاریخ جهان و ایران رایج شدند و پس از آن رشد چشمگیری داشتند.
صندوقهای قرض الحسنه از طریق دریافت پس اندازهای افراد خیر ، واسطه ای می شوند تا این امر خداپسندانه به شکل یک همکاری و تعاون در جامعه اسلامی رونق پیدا کند. متقاضیان برای رفع نیازهای ضروری خود به این صندوقها مراجعه نموده و وامهای بدون بهره و با حداقل کارمزد را دریافت می نمایند. مسئولین این صندوقها باید تلاش نمایند تا همواره عزت نفس و کرامت انسانی حفظ شده و ارزش و جایگاه این توصیه قرآنی با حمایتهای مسئولین افزایش یابد.
شکل سازمان یافته صندوقهای قرض الحسنه برای اولین بار در یکی از مساجد تهران بنام صندوق ذخیره جاوید در اواخر دهه 40 تاسیس شد سرمایه این صندوق در زمان تاسیس 140,000 ریال بوده است.
پس از آن صندوقهای دیگری در سایر قسمت های شهر تهران شکل گرفت و تا سال 52 تنها سه صندوق قرض الحسنه در تهران بطور رسمی فعال بود .عنوانهای استفاده شده برای این صندوقها بانک بدون نزول و بانک اسلامی بود.
تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد این صندوقها از شمار 200 تجاوز نمی کرد .اما به برکت فجر انقلاب اسلامی و شور و شوق مردم در احیای سنت اسلامی و ضرورت همکاری و تعاون در بین مردم تمایل به احیای بانک اسلامی بیشتر شد. اما با ملی شدن بانکها در سال 58 این تفکر جایگاه خود را از دست داد .آمار نشان می دهد که تعداد این صندوقها طی دهه( 57-67 ) از مرز 3000 در کشور گذشت . و آخرین آمار نیروی انتظامی از صندوقهای دایر در سال 1379 بالغ بر 6000 بوده است . بنظرمی رسد در طی دوره 30 ساله انقلاب اسلامی این موسسات دارای فراز و نشیب های بسیار بوده اند.که عوامل اصلی آن عدم وجود سیستم نظارتی مستقیم ، نبود قوانین مــدون و تغییرات آن می باشد. متاسفانه تعداد بسیار اندک افراد سود جو و فرصت طلب با سوء استفاده از نیات خیر خواهانه مردم در بعضی از مقاطع زمانی ماهیت این مؤسسات را به چالش کشیدند. اما به حول قوه الهی و حمایت مسئولین و تصویب قوانین جدید و مشخص کردن سیستم های نظارتی می رود تا این موسسات بدور از هیاهو به وظائف اصلی خود در این زمینه بپردازند.

سخن بزرگان

امعان دقت در بیانات این بزرگواران شأن سنت قرض الحسنه و اهمیت کارکشانی را که به این عمل می پردازند نمایان می سازد.

با ما در تماس باشید


تهران - میدان انقلاب - خیابان آزادی - خیابان جمالزاده جنوبی - خیابان شهید کلهر - پلاک 8 و 10

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17- پنج شنبه ها تعطیل

021-66947182 و 021-66423459

021-66928368

contact@spg-ali.com